خانه / ایرانگردی / زنجان / سرای روغنی بازار زنجان

سرای روغنی بازار زنجان

به شهر زنجان خوش آمدید. سرا در بازار همان نقش کاروانسرا را دارد.بازار زنجان بزرگترین و طولانی ترین بازار سرپوشیده ایران به شمار  می آید.در این بازار سراها، مساجد، حمام ها و… ساخته شده که برخی از آن ها نیز تخریب و برخی دیگر در این بازار وجود دارند.در این پست به معرفی سرای روغنی بازار زنجان پرداخته ایم. سرای روغنی و بازار زنجان از اماکن دیدنی زنجان به شمار می روند.

سرای روغنی بازار زنجان

این سرا یکی از چندین سراهای بازار زنجان است. سرای روغنی در جنوب سرای دخان واقع شده است.ورودیسرای روغنی در غرب بنا و به خیابان سعدی جنوبی باز می شود.که در دو طرف آن حجره و اطاق های در دو طبقه ایجاد شده است.شیوه ساخت این بنا مانند سرای دخان و بیشتر سراهای بازار زنجان عبارتست از حجره های با رواقهای ستواندار در جلو که به حیاط مرکزی متصل می شوند.در این بنا مانند سایر سراهای همجوار از ستون های آجری با مقطع مربع شکل، همچنین از ستونهای آجری مدور با پایه سنگی مربع شکل استفاده شده است.در رواق های شمالی از ستون های دایره ای و در رواقی جنوبی و شرقی از ستونهای مربع شکل بهره برده اند. سرای روغنی در جنوب دارای حیاطی کوچکتر بوده است که در اطراف آن حجره ها و اتاق های تعبیه شده بود که این حیاط به کوچه جنوبی راه داشته است.

سرای روغنی بازار زنجان
سرای روغنی بازار زنجان

سخنی با خواننده عزیز:

مطالب مربوط به این پست برگرفته از کتاب  کتاب مجموعه بازار بزرگ زنجان – زمینه ها و سیر تحولات فرهنگی، تاریخی – اجتماعی موثر بر شکل گیری آن – نویسنده و مولف : علی نور اللهی) می باشد. توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد اماکن دیدنی و تاریخی بازار زنجان این کتاب را مطالعه فرمایید.

 امیدواریم مطالب مندرج شده در این پست برای شما مفید واقع شده باشد.هرچند که در دنیای مجازی نمی توان حس و حال بازدید واقعی را ایجاد کرد.در پایان از شما خواننده عزیز خواهشمندیم اگر در مورد این پست و یا سایر مطالب سایت اطلاعات تکمیلی اعم از عکس یا فیلم یا اطلاعات جدید به صورت متنی و … دارید لطفا با گروه هورا تور در میان بگذارید تا بتوانیم اطلاعات جامع تری در اختیار خوانندگان گرامی قرار دهیم. از اینکه سایت هورا تور را انتخاب کردید ممنون هستیم.

گردآوری اطلاعات: سایت هوراتورwww.horatour.ir  

منابع :

 کتاب مجموعه بازار بزرگ زنجان – نویسنده و مولف : علی نور اللهی

مطلب پیشنهادی

سرای سندانی در بازار بزرگ زنجان

سرای سندانی در بازار بزرگ زنجان

سرای سندانی در بازار بزرگ زنجان و در قسمت بازار بالا قرار گرفته است. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *