خانه / گردش کوتاه / سفری کوتاه به باغ فین

سفری کوتاه به باغ فین

باغ فین کاشان نمونه ای از باغ های ایرانی است که نامش.در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. این باغ محل قتل امیرکبیر، صدر اعظم مشهور تاریخ ایران بوده. و واقعه ای مهم در آن اتفاق افتاده است.

وجود چایخانه در فضای دل انگیز این باغ به شما این امکان را می دهد تا در کنار لذت بردن از جلوه های تاریخی، ساعاتی خوش را نیز برای خود خلق کنید. این باغ یکی از باغ های دیدنی ایران به شمار می رود.

باغ شاه در فین , قصری مرکب از شاخصهای معماری صفویان , زندیان و قاجاریه است. این بنا به خاطر ذخیره فراوان آبش ( چشمه سلیمانی) , باغی با درختان ستبر, یک استخر با فواره های بسیار و یک حمام تاریخی ( جاییکه امیرکبیر به قتل رسید) بسیار مشهور است. این باغ یکی از اماکن تاریخی کاشان محسوب می شود.

ساختمان اصلی پارک و صوفه به زمان سلطنت شاه صوفی و شاه سلیمان ( پادشاهان صفویه ) نسبت داده می شوند که بعدها , دیگر شاهان صفوی آنرا گسترش داده و به مرمت آن پرداخته اند. بنای باقیمانده فعلی مرکب از دو صوفه است که به شاه عباسی و فتحعلی شاهی شهرت دارند و یک بنا که آنرا کریم خانی می نامند و حمام معروف که در قسمتی از پارک واقع شده و ساختمانی که هم اکنون موزه می باشد.

باغ فین کاشان
باغ فین کاشان

معماری باغ فین کاشان

مجموعه باغ فین حدود ۳۳۷۰۰مترمربع مساحت دارد که درمقایسه با بسیاری از باغ‌های ایرانی مشابه، باغ فین با آب قابل توجهی مشروب می‌شود.
وجود عناصر آب و درخت که عناصری پویا هستند در کنار ابنیه که عناصر ثابت معماری هستند، هویتی زنده به این اثر فرهنگی و تاریخی بخشیده‌است. باغ فین یکی از مهمترین نمونه باغ‌های ایرانی است که همچنان زنده و پابرجاست. همچنین این باغ به خوبی روش ایجاد منظر فرهنگی را معرفی می‌کند.

ساختمانها و بناهای باغ فین را نقاشیهای زیبا و گچبریها و کتیبه های گچی به خط نستعلیق و سنگهای مرمر ، زیبایی دیگری بخشیده است . علاوه بر آن ساختمان موزه در جبهه غربی باغ و استخرها و پاشویه های بزرگ و متعدد با فواره های زیبا و جویهای کاشیکاری شده از بناهای با ارزش این باغ است .

وجود درختان کهنسال بلند که قدمت بعضی از آنها به ۴۰۰ سال می رسد نیز بر زیبایی این باغ قدیمی افزوده است و آن را در ردیف یکی از زیباترین باغهای تاریخی ایران قرار داده است.

باغ فین کاشان
باغ فین کاشان

عمارت های باغ:

دربدو ورود به این مجموعه با ساختمان رفیع سردر ورودی برخورد می‌كنیم. این قسمت از باغ در دوره صفویه بنا گذاشته شده است. در مرکز باغ، کوشک صفوی قرار دارد. این بنا دارای دو طبقه است كه طبقه تحتانی شامل هشتی و دالان ورودی به باغ با اتاق‌های جانبی، و طبقه فوقانی شامل سالن وسیع و زیبایی است كه چشم‌انداز خوبی بر اطراف دارد. حمام کوچک نیز از بناهای دوره صفوی است.

حمام سلطنتی، موزه ملی، خلوت کریمخانی و اتاق شاه‌نشین ابنیه‌ای هستند که پس از دوران صفویه به ابنیه باغ افزوده شده‌اند. در قسمت ورودي نقاشي هاي كمرنگي ديده مي شود كه اين نقاشي ها به اتفاق نقاشي هاي داخل ساختمان اثر رضا مصور كاشي است كه وقتي شاه عباس نمونه كارهاي ايشان را در باغ ديد اين شخص را به اصفهان برد كه به نقاشي هاي عالي قاپو و چهل ستون را در اصفهان انجام داد و درآنجا به رضا عباسي معروف شد. کوشك عمارتي است كه در وسط باغ قرار مي گيرد و از هر طرف به فضاي باز مي رسد ، كه از لحاظ تزئينات يك مرتبه از كاخ پايين تر است.

باغ فین کاشان
باغ فین کاشان

کوشک قاجاری یا شتر گلو بنایی دیدنی

کوشک قاجاری با نقاشی‌های زیبای سقفی و دیواری نیز در انتهای باغ و خارج از محور تقارن باغ واقع است. به اين ساختمان شترگلو هم گفته مي شود به اين جهت كه حفره وسط حوض در عمق حدود دومتري زمين لوله اي دارد ازجنس سفال و شبيه گردن شتر يا S انگليسي كه اين حالت لوله باعث مي شود آب با فشار بالا نيايد و چنين به نظر برسد كه وسط حوض، چشمه وجود دارد .

سال ساخت آن ۱۲۲۶ ه . ق به دستور فتح علي شاه مي باشد . نقاشي هايي كه در سقف قرار دارد ، اصل آن كار صنيع الملك غفاري عموي كمال الملك است كه چون بعد از مرگ اميركبير تا سال ۵۲ شمسي از باغ حفاظت نشده نقاشي ها در اثر نم و رطوبت و يا عوامل انساني از بين رفته. بعد ها عكس اين نقاشي ها در آلبوم يك جهانگرد فرانسوي پيدا شده كه طي چند سال اخير اين نقاشي ها زير نظر استاد مطيفي فر در حال باز سازي است.

كوشك قاجار يا شترگلوي فتح علي شاهي
كوشك قاجار يا شترگلوي فتح علي شاهي

قتل امیر کبیر در حمام فین کاشان

باغ فین کاشان یاد آور یکی از وقایع دردناک تاریخی یعنی قتل امیر کبیر برای مردم ایران نیز هست . میرزا تقی خان امیر کبیر یکی از بزرگترین رجال سیاسی ایران در دوره قاجاریه بود که صدر اعظمی ناصر الدین شاه قاجار را برعهده داشت.

  • حمام فین کاشان
    خمام فین کاشان
  • حمام فین کاشان

چرا باید از باغ فین کاشان بازدید کرد؟

حمام فین که قتلگاه امیر کبیر بوده در این باغ است که هرگردشگر کنجکاوی را به خود میکشاند. حوض جوش این باغ که در نوع خود از نظر مهندسی بی نظیراست و چندین عامل دیگر که آنرا به محلی برای گردشگران علاقمند تبدیل کرده است.

موقعیت و کاربرد فعلی

باغ فین در شش کیلومتری مرکز شهر کاشان و در انتهای خیابان امیرکبیر فعلی و روستای فین کوچک قدیم قرار دارد.  این باغ در مجاورت چشمه سلیمانیه و بالادست دشتی با شیب ملایم قرار دارد. دسترسی به باغ فین از طریق خیابان امیرکبیر صورت می‌پذیرد. وسایل نقلیه عمومی از جمله مینی‌بوس از مرکز شهر کاشان این دسترسی را تامین می‌کنند. در حال حاضر بخشی از ابنیه موجود به چای‌خانه و کباب‌خانه اختصاص دارد.

برای کسب اطلاعات کامل باغ فین کاشان اینجا را کلیک کنید. 

اطلاعات بازدید از باغ فین کاشان

آدرس استان اصفهان- شش کیلومتری جنوب کاشان- انتهای خیابان امیرکبیرفعلی و روستای فین قدیم.
نحوه دسترسی وسایل نقلیه عمومی-تاکسی و  مینی‌بوس از مرکز شهر کاشان دسترسی به این باغ را تامین می‌کنند.
نام باغ فین کاشان
قدمت بنای اولیه باغ فین به قبل از اسلام و با تمدن سیلك پیوند خورده است
دسترسی با وسایل نقلیه امکان پذیر است
تعطیلات سالانه ندارد. به جز ایام عزاداری و سوگواری- 
تعطیلات هفتگی ندارد
بازسازی
دوره پهلوی و سالهای اخیر
اتفاقات مهم رخ داده از اتفاقات مهم این باغ به قتل امیرکبیر، صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار می توان اشاره کرد. که در حمام موجود در این باغ صورت گرفت.
بهترین فصل و زمان بازدید بهار و تابستان- ایام  ماه مبارک رمضان: ۹ صبح تا ۱۶:۳۰ بعدازظهر
مدت زمان بازدید حدودا یک ساعت و نیم
دیدنی های باغ ساختمان دو طبقه صوفه شاه عباسی-استخر – نقاشیهای رنگی دوران صفویه-کتیبه صوفه از سنگ مرمر- کتیبه های گچی با دست نوشته های نستعلیق
ثبت جهانی در سالهای اخیر به ثبت جهانی یونسکو نیز رسیده‌است
ثبت ملی ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شمارهٔ ثبت ۲۳۸
بلیط ورودی ۳۰۰۰ تومان
بلیط اتباع خارجه ۲۰۰۰۰ تومان
شبکه مخابرات -اینترنت  دارد
رستوران دارد
بوفه دارد
دستشویی دارد

برای کسب اطلاعات کامل باغ فین کاشان اینجا را کلیک کنید. 

منابع 

tripyar.com

beytoote.com

مطلب پیشنهادی

گردش کوتاه در روستای زرآباد قزوین

گردش کوتاه در روستای زرآباد قزوین

گردش کوتاه در روستای زرآباد قزوین. شاید کسانی که ساکن شهر هستند هیچوقت راضی نباشند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *