خانه / ایرانگردی / زنجان / بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی) در استان زنجان

بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی) در استان زنجان

به استان زنجان خوش آمدید. برای معرفی درست یک کشور، استان یا شهر تنها معرفی مشاهیر و اماکن تاریخی کافی نیست.بلکه معرفی فرهنگ و آداب و رسوم نیز به شناخت ما کمک می کند.بازیها و ورزش های بومی، محلی، سنتی بخشی از فرهنگ منطقه است.در این پست به معرفی یکی از ورزشهای و یا بازیهای محلی استان زنجان به نام (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی) پرداخته ایم. بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی) در استان زنجان از پر طرفداترین بازی ها در حال حاضر است. نحوه بازی در ادامه توضیح داده شده است.

مشخصات

نام بازی: گاو، گوساله، پنیر، فینگلی

تعداد بازیکنان: ده نفر

سن بازیکنان: مقطع ابتدایی و راهنمایی

محوطه بازیکنان: به محل خاصی نیاز ندارد، صرفا جایی برای مخفی شدن داشته باشد.

اندازه زمین: به فضا و مساحت مشخصی نیاز ندارد وسایل مورد نیاز: چهار عدد سنگ کوچک به شکل یا رنگهای متفاوت

شرح و نحوه بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی) در استان زنجان

شرح و نحوه بازی بازی جمعی و تک گروهی است.در هر دور از بازی یک نفر به عنوان استاد تعیین می شود. سنگها را هر یک به نام «گاو» «گوساله» « پنیر» و «فینگلی» نامگذاری می کنند.

استاد هر بار یکی از سنگ ها را در کف دست خود پنهان کرده.و آن دست را مقابل یک یک نفرات گرفته می گوید «گاو و گوساله، پنیر و فینگلی» هر بازیکن که درست جواب دهد کنار میرود. آخرین بازیکن بازنده بوده، باید چشم بگیرد، بدین ترتیب چشم او را با دستمال می بندند.بقیه نفرات به جز استاد، هر یک در جایی پنهان می شوند.سپس استاد چشم او را باز کرده و محل مخفی شدن افراد را سؤال می کند.اگر حتی موفق به پیدا کردن یک نفر هم شود، برنده بوده و بازی بار دیگر به همان نحو انجام می شود.در غیر این صورت رو به زمین دولا میخوابد بقیه افراد، هر یک بر پشت او ضربه ای می زنند که در هر ضربه باید ضارب را شناخته و اسم او را بلند اعلام کند.چنانچه تا آخرین نفر نتوانست ضارب را بشناسد باید بار دیگر چشم بگیرد.

بازی محلی (گاو، گوساله، پنیر، فینگلی) در استان زنجان

سایر بازیهای محلی استان زنجان

۱-کلاه بردار ۲-یک خان دو خان ۳- قیش بازی۴-سنگی کله رو، وردار و در رو

سخنی با با خواننده عزیز

امیدواریم مطالب مندرج شده در این پست برای شما مفید واقع‌شده باشد. اگر در مورد این پست و یا سایر مطالب سایت.اطلاعات تکمیلی اعم از عکس یا فیلم یا اطلاعات جدید به‌صورت متنی و غیره. دارید لطفاً با گروه هورا تور در میان بگذارید. تا بتوانیم اطلاعات جامع‌تری در اختیار خوانندگان گرامی قرار دهیم. از اینکه سایت هورا تور را انتخاب کردید ممنون هستیم.

منبع 

کتاب ورزش های بومی، سنتی، محلی – نوشته غلامحسین حسن پور

مطلب پیشنهادی

کاروانسرای حاج فرج عباسیون در بازار زنجان

سرای حاج فرج عباسیون واقع در بازار بزرگ زنجان

به شهر زنجان خوش آمدید. سرای حاج فرج عباسیون در بازار بزرگ زنجان. و در قسمت بازار بالا قرار گرفته است. این سرا در شرق سرای تیرچی لر و در روبروی امامزاده سید ابراهبم در خیابان توحید واقع شده است. دالان ورودی این سرا در وسط ضلع شمالی بنا به خیابان توحید باز می شود. همچنین مانند سراهای همجوار در ضلع جنوبی دارای ورودی بوده.، که دسترسی محلی به سرا را فراهم می آورده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *