خانه / ایرانگردی / قزوین / آب انبار شیشه گر قزوین

آب انبار شیشه گر قزوین

به شهر قزوین خوش آمدید. شرایط اقلیمي خشك و نیمه خشك بخش عمده ای از ایران، تاثیر ژرف و بنیادی در خلق پدیده های گوناگون معماري این سرزمین گذاشته است. ریزش هاي آسماني در ایران، به جز ناحيه شمالي و سواحل دریای مازندران، در بقیه نواحي بسیار کم است. درباره شهر قزوین در نوشته نشانه هایی از آب انبارها و قناتهای شهر قزوین ارائه می دهند.آب انبار را جزو اماکن عمومي سنتي نيز مي دانند. منظور از اماکن عمومي سنتي آن است که این نوع اماکن را مردم از زمان های قدیم تأسیس می کرده اند؛ مثل آب انبار، مسجد و… یکی از این آب انبار ها آب انبار شیشه گر در شهر قزوین است. 

این آب انبار در محله درب کوشک و متصل به مسجد شیشه گر و مشرف به گورستانی متروک به همین نام است . بانی آن حاجی حسن نامی است و تاریخ بنای آن ۱۲۵۴ ه. ق می باشد . این آب انبار کتیبه ای از کاشی بنفش دارد که اشعاری با خط نستعلیق و به رنگ سفید بر آن نوشته شده است. 

آب انبار شیشه گر قزوین
آب انبار شیشه گر قزوین

آدرس آب انبار شیشه گر قزوین

این آب انبار در محله درب کوشک و متصل به مسجد شیشه گر و مشرف به گورستانی متروک قرار گرفته است.

سایر آب انبار های شهر قزوین

آب انبار حاج کاظم، آب انبار سردار بزرگ، آب انبار جنب مسجد جامع کبیر، آب انبار حاجی بابا (خطیب)، آب انبار حاج ملا آقا، آب انبار حاج کریم، آب انبار رزگره کوچه، آب انبار شیشه گر، آب انبار خان، آب انبار لالو. آب انبار زنانه بازار و آب انبار آقا. آب انبار سردار کوچک.

سایر اماکن دیدنی قزوین

کاخ چهلستون قزوین (عمارت کلاه فرنگی)، موزه خوشنویسی قزوین  باغ صفویسردر عالی قاپو قزوین. دریاچه اوان قزوین، قلعه الموت قزوینکلیسای کانتورخانه امینی ها قزوین (حسینیه امینی ها)، کافر گنبد قزوین، آب انبار سردار کوچک در قزوینحمام صفا (حمام حاج محمد رحیم)برج سنگی با کتیبه کوفی، چشمه آب گرم یله گنبد.

سخنی با خواننده عزیز

امیدواریم مطالب مندرج شده در این پست برای شما مفید واقع‌شده باشد. هرچند که در دنیای مجازی نمی‌توان حس و حال بازدید واقعی را ایجاد کرد. در پایان از شما خواننده عزیز خواهشمندیم. اگر در مورد این پست و یا سایر مطالب سایت. اطلاعات تکمیلی ااماعم از عکس یا فیلم یا اطلاعات جدید به‌صورت متنی و غیره. دارید لطفاً با گروه هورا تور در میان بگذارید. تا بتوانیم اطلاعات جامع‌تری در اختیار خوانندگان گرامی قرار دهیم. از اینکه سایت هورا تور را انتخاب کردید ممنون هستیم.

مطلب پیشنهادی

آب انبار مسجد جامع قزوین

آب انبار مسجد جامع قزوین

آب انبار مسجد جامع قزوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *