خانه / ایرانگردی / زنجان / سرای حاج نقی دربازار زنجان

سرای حاج نقی دربازار زنجان

به شهر زنجان خوش آمدید. مجموعه بازار زنجان یکی از دیدنی ترین و زیباترین مکان هابرای گردشگران است. تاریخ ساخت این بازار به زمان قاجار باز میگردد. مساجد، حمام و کاروانسراها و سراهایی در زمان ساخت بازار و حتی بعد از ساخت به مرور زمان اضافه شده است. در این پست به معرفی سرای حاج نقی پرداخته ایم. هر چند که در طول سالیان دراز به دلایل مختلف اثر چندانی از سرای حاج نقی به جای نمانده است. در ادامه به نام سایر کاروانسرا ها و سراها اشاره شده است.

سرای حاج نقی در بازار بزرگ زنجان

این سرا در راسته بازار پایین و در شرق سرای زعفری واقع شده است.هنگام بررسی نگارنده فقط سردر و دالان ورودی آن باقی مانده بود که در دو طرف آن اتاق های تعبیه شده است.این سرا دارای دو ورودی بوده است که یکی در شمال بنا که از طریق خیابان صفوی قابل دسترسی است و دیگری که درب چوبی آن باقی است.درب جنوب غربی سرای حاج نقی واقع شده است.بنا به گفته یکی از اهالی این سرا حدود سال ۹۳ تعدادی از اتاق های اطراف صحن مرکزی که نیمه مخروب بودند.بطور کامل آوار برداری شدند.و فقط دو یاسه حجره در ضلع شرقی اطراف حیاط امروزه باقی مانده است.که از مصالح آجر و خشت ساخته شده اند. این سرا در مالکیت حاج نقی مقدادی است.

نام سراها و کاروانسراهای مهم بازار زنجان

۱-سرای حاج علی قلی. ۲-سرای حاج کربلایی علی. ۳-سرای ناصریه، ۴-سرای بهجت. ۵-سرای مشهدی علی. ۶-سرای حاج شعبان ۷-سرای حاج شامی بالا و ۸-سرای حاج شامی پایین  ۹-سرای دخان. ۱۰-سرای گیلک.۱۱-سرای روغنی. ۱۲-سرای شاپوری. ۱۳-سرای تیرچیلر (انگورانی). ۱۴٫-یوسفعلی پناهی. بحرینی ۱۵٫-سرای قجر رضا از سراها و کاوانسراهای مهم بازار بزرگ زنجان  می باشند.

سخنی با خواننده عزیز

مطالب مربوط به این پست برگرفته از کتاب (کتاب مجموعه بازار بزرگ زنجان.زمینه‌ها و سیر تحولات فرهنگی، تاریخی، اجتماعی. مؤثر بر شکل‌گیری آن. نویسنده مؤلف: علی نوراللهی) می‌باشد. توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اماکن دیدنی و تاریخی بازار زنجان این کتاب را مطالعه فرمایید.

امیدواریم مطالب مندرج شده در این پست برای شما مفید واقع‌شده باشد.هرچند که در دنیای مجازی نمی‌توان حس و حال بازدید واقعی را ایجاد کرد.در پایان از شما خواننده عزیز خواهشمندیم. اگر در مورد این پست و یا سایر مطالب سایت.اطلاعات تکمیلی اعم از عکس یا فیلم یا اطلاعات جدید به‌صورت متنی و غیره. دارید لطفاً با گروه هورا تور در میان بگذارید. تا بتوانیم اطلاعات جامع‌تری در اختیار خوانندگان گرامی قرار دهیم. از اینکه سایت هورا تور را انتخاب کردید ممنون هستیم.

استان زنجان دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیاری است. گنبد تاریخی سلطانیه بزرگترین گنبد آجری جهان در این استان و در شهر سلطانیه قرار دارد. شهر زنجان از قدیمی‌ترین شهرهای ایران هست.بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین بازارسرپوشیده ایران. در دل این شهر تاریخی جای گرفته. مسجد جامع زنجان (مسجد سید) و مسجد چهل ستون و مسجد سید فتح‌الله زنجان نیز در نزدیکی این سرا قرار دارد. در این شهر اماکن دیدنی تاریخی و گردشگری دیگری نیز وجود دارد. همانند رختشوی‌خانه زنجان. حمام‌های قدیمی. مساجد قدیمی، کاروانسراها همانند کاروانسرای ملک، سرای حاج علی قلی وموزه مردان نمکی وغیره.

گردآوری اطلاعات: سایت هوراتور www.horatour.ir  

منابع :

 کتاب مجموعه بازار بزرگ زنجان – نویسنده و مولف : علی نور اللهی

تشکر فراوان از زحمات و مشاوره‌های بی‌دریغ جناب آقای محمد علویون. از کسبه‌های قدیمی و معتمد  بازار زنجان

مطلب پیشنهادی

سرای سندانی در بازار بزرگ زنجان

سرای سندانی در بازار بزرگ زنجان

سرای سندانی در بازار بزرگ زنجان و در قسمت بازار بالا قرار گرفته است. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *