خانه / ایرانگردی / زنجان / سرای حاج سید فتح الله در بازار زنجان

سرای حاج سید فتح الله در بازار زنجان

به شهر زنجان خوش آمدید. در این پست به معرفی سرای حاج سید فتح الله در بازار زنجان پرداخته ایم.و سپس نام سرا ها و کاوانسراهای بازار بزرگ زنجان آورده شده است.  بازار زنجان طولانی ترین بازار سرپوشیده ایران می باشد.این بازار از دو قسمت بازار بالا و بازار پایین تشکیل شده است.با هوراتور همراه شوید و با یکی از سراهای بازار زنجان به نام سرای حاج سید فتح الله آشنا شوید.

حاج سید فتح الله بازار زنجان
حاج سید فتح الله بازار زنجان

سرای حاج سید فتح الله

این سرا در راسته بازار پایین پایین واقع شده است.در حال حاضر دالان و ورودی غربی آن شکل قدیمی خود را حفظ کرده است.حیاط آن به کلی تغیر شکل داده شده.دو طرف دالان ورودی آن حجره های ساخته شده اند که دارای طاق صندوقی می باشند.و تمام آنها با گچ سفید اندود شده اند و داخل آنها طاقچه های تعبیه شده است.سردر این حجره ها با گچ سفید اندود شده درهای بیشتر آنها از چوب و جدید است.

طاق دالان هلالی و از آجر است با نورگیری در وسط طاق ها که اطراف بعضی از نور گیر ها با آجر بصورت برجسته تزیین شده است.تزیینات بصورت مربع یا مستطیل می باشد. در اطراف حیاط و رواق های با ستون های با مقطع دایره و استوانه ای بوده که امروزه کاملا تخریب شده اند.در بعضی از قسمت هنوز آثار آن مشاهده می شود.تنها قسمت قابل حفاظت این سرا دالان و سردر ورودی آن است.و حتی می توان در صورت امکان خود بنا را به شیوه اولیه باز سازی کرد.

سرای حاج سید فتح الله بازار زنجان
سرای حاج سید فتح الله بازار زنجان
وضعیت کنونی سرای حاج سید فتح الله

در ضلع جنوب شرقی سرای حاج سید فتح الله ساختمانی جدید با سقف شیروانی در دو طبقه ساخته شده که صدمه زیادی به این بنا وارد کرده است.در ضلع جنوبی آن حیاط دیگری واقع شده است.که به وسیله دالانی سر پوشیده با چوب به آن متصل می گردد.و به وسیله دالان دیگری در ضلع غربی به سرای نهالی. (امروزه این سرا کاملا از بین رفته فقط ورودی شمالی آن از بازار پایین و ورودی غربی آن باقی مانده ).متصل می گردد. ارتفاع دالان آن ۵ متر و سایر قسمت ها تا کف حیاط ۳/۲۰ متر می باشد.ابعاد آجر های آن ۵*۲۰*۲۰ سانتی متر و ملاط آن از گچ و خاک و پوشش بنا در گذشته کاهگلی بوده. امروزه از مصالح روز برای پوشش بکار رفته است.

نام سراها و کاروانسراهای مهم بازار زنجان

در این قسمت مهمترین سراهای این بخش نام برده می شود.۱-سرای حاج علی قلی.۲-سرای حاج کربلایی علی.۳-سرای ناصریه، ۴-سرای بهجت. ۵-سرای مشهدی علی.۶-سرای حاج شعبان ۷-سرای حاج شامی بالا و ۸-سرای حاج شامی پایین.۹-سرای دخان. ۱۰-سرای گیلک.۱۱-سرای روغنی. ۱۲-سرای شاپوری.۱۳-سرای تیرچیلر (انگورانی).۱۴-یوسفعلی پناهی.بحرینی ۱۵-سرای قجر رضا از سراها و کاوانسراهای مهم بازار بزرگ زنجان می باشند.

سخنی با خواننده عزیز

مطالب مربوط به این پست برگرفته از کتاب (کتاب مجموعه بازار بزرگ زنجان. زمینه‌ها و سیر تحولات فرهنگی، تاریخی، اجتماعی. مؤثر بر شکل‌گیری آن. نویسنده مؤلف: علی نوراللهی) می‌باشد. توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اماکن دیدنی و تاریخی بازار زنجان این کتاب را مطالعه فرمایید.

امیدواریم مطالب مندرج شده در این پست برای شما مفید واقع‌شده باشد.هرچند که در دنیای مجازی نمی‌توان حس و حال بازدید واقعی را ایجاد کرد.در پایان از شما خواننده عزیز خواهشمندیم. اگر در مورد این پست و یا سایر مطالب سایت.اطلاعات تکمیلی اعم از عکس یا فیلم یا اطلاعات جدید به‌صورت متنی و غیره. دارید لطفاً با گروه هورا تور در میان بگذارید. تا بتوانیم اطلاعات جامع‌تری در اختیار خوانندگان گرامی قرار دهیم. از اینکه سایت هورا تور را انتخاب کردید ممنون هستیم.

استان زنجان دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیاری است. گنبد تاریخی سلطانیه بزرگترین گنبد آجری جهان در این استان و در شهر سلطانیه قرار دارد. شهر زنجان از قدیمی‌ترین شهرهای ایران هست.بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین بازارسرپوشیده ایران. در دل این شهر تاریخی جای گرفته. مسجد جامع زنجان (مسجد سید) و مسجد چهل ستون و مسجد سید فتح‌الله زنجان نیز در نزدیکی این سرا قرار دارد. در این شهر اماکن دیدنی تاریخی و گردشگری دیگری نیز وجود دارد. همانند رختشوی‌خانه زنجان. حمام‌های قدیمی. مساجد قدیمی، کاروانسراها همانند کاروانسرای ملک، سرای حاج علی قلی وموزه مردان نمکی وغیره.

گردآوری اطلاعات: سایت هوراتور www.horatour.ir  

منابع :

 کتاب مجموعه بازار بزرگ زنجان – نویسنده و مولف : علی نور اللهی

تشکر فراوان از زحمات و مشاوره های بی دریغ جناب آقای محمد علویون  از کسبه های قدیمی و معتمد  بازار زنجان.

مطلب پیشنهادی

سرای سندانی در بازار بزرگ زنجان

سرای سندانی در بازار بزرگ زنجان

سرای سندانی در بازار بزرگ زنجان و در قسمت بازار بالا قرار گرفته است. این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *