خانه / ایرانگردی / زنجان / راسته بازار بالا (بازار بزرگ زنجان)

راسته بازار بالا (بازار بزرگ زنجان)

به شهر زنجان خوش آمدید. مجموعه بازار زنجان، در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار احداث شده است که ۵ هکتار آن به فعالیت اقتصادی، ۷ هکتار آن برای سکونت، اهکتار آن جهت اماكن عام المنفعه و ۲ هکتار دیگر آن برای شبکه ارتباطی اختصاص یافته است.بازار بزرگ زنجان بزرگترین بازار سرپوشیده ایران به شمار می رود. این مجموعه بازار با ۵۶ وردی اصلی و فرعی (کوچه) به شبکه ارتباطی کل شهر راه دارد. بازار زنجان در کل ۹۴۰ باب مغازه دارد. این بازار از دوقسمت تشکیل شده است.بازار بالا و بازار پایین. در این قسمت ابتدا تعریفی از راسته بازار شده.نام راسته های بازار بزرگ زنجان و سپس به معرفی راسته بازار بالا که در قسمت بازار بالا واقع شده می پردازیم.

راسته بازار بالا (بازار بزرگ زنجان)
راسته بازار بالا (بازار بزرگ زنجان)

تعریف کوتاهی از راسته ها در بازار های سنتی

راسته یا گذرگاه اصلی و فرعی بازار مسیری است نسبتا طولانی.که دو طرف آن دکان ها و فروشگاه های به هم پیوسته،رو به رو.

راسته بازار بالا زنجان

این راسته بازار بین خیابان فردوسی و بازار(راسته) صباغ ها واقع شده است.راسته بازار بالا دو دهنه ورودی آن از طرف خیابان فردوسی دارای سقف شیروانی است.که بعلت احداث این خیابان از راسته بازار پایین جدا شده است. این بازار طولانی ترین بازار زنجان است که دارای طاق جناقی با نورگیری در وسط می باشد.اطراف بعضی نورگیر هادر راسته بازار بالا با آجر برجسته به شکل هشت ضلعی و ستاره تزیین شده است.سر در اکثر مغازه ها تیر آهن و با گچ سفید اندود شده است. تعداد مغازه هایراسته بازار بالا ۱۸ عدد و از کسبه مختلف تشکیل شده است.ارتفاع آن از تاق تا کف زمین ۶ متر، ابعاد أجر های آن ۵*۲۰*۲۰ سانتی متر، ملاط آن گچ و خاک است.(بیو کیانس ۲۵۳۶).این بازار دارای مالکیت اختصاصی با تفکیک به هر کدام از کسبه است.

راسته بازار بالا (بازار بزرگ زنجان)
راسته بازار بالا (بازار بزرگ زنجان)

راسته های بازار بالا و پایین واقع در بازار زنجان 

همانطور که قبلا ذکر شد بازار زنجان از دو قسمت بازاربالا و بازار پایین تشکیل شده است.در این قسمت نام راسته های هر  دو بازار آورده شده است.راسته های بازار زنجان عبارتند از:راسته عبدالعلی بیگ.راسته امامزاده. راسته حاج حسن. راسته میوه فروشان. راسته خامه فروشان.راسته شيطانه بازار بالا. راسته بازار بالا. راسته پنیر فروشان، راسته پشت بازار.(مسجد چهل ستون و حجه الاسلام در آن قرار دارد). راسته بازار حجه الاسلام، راسته قیصریه، راسته قیصریه کوچک خیان فردوسی امروزی).راسته بازار حلاجها، راسته بزارها. راسته کفاش ها، راسته عطاران. راسته کلاهدوزان، راسته حلبی سازها. راسته آهنگران، راسته صباغان. (بویاخچی لار یا رنگرز ها). راسته پالان دوزها، راسته نجارها، راسته شيطانه بازار بالا و راسته صندوق سازان.راسته بازار پایین، راسته شيطانه بازار پایین. راسته بازار مسگرهای پایین.

راسته بازار بالا (بازار بزرگ زنجان)
راسته بازار بالا (بازار بزرگ زنجان)

سخنی با خواننده عزیز

مطالب مربوط به این پست برگرفته از کتاب (کتاب مجموعه بازار بزرگ زنجان. زمینه‌ها و سیر تحولات فرهنگی، تاریخی، اجتماعی. مؤثر بر شکل‌گیری آن. نویسنده مؤلف: علی نوراللهی) می‌باشد. توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اماکن دیدنی و تاریخی بازار زنجان این کتاب را مطالعه فرمایید.

امیدواریم مطالب مندرج شده در این پست برای شما مفید واقع‌شده باشد. هرچند که در دنیای مجازی نمی‌توان حس و حال بازدید واقعی را ایجاد کرد. در پایان از شما خواننده عزیز خواهشمندیم. اگر در مورد این پست و یا سایر مطالب سایت. اطلاعات تکمیلی اعم از عکس یا فیلم یا اطلاعات جدید به‌صورت متنی و غیره. دارید لطفاً با گروه هورا تور در میان بگذارید. تا بتوانیم اطلاعات جامع‌تری در اختیار خوانندگان گرامی قرار دهیم. از اینکه سایت هورا تور را انتخاب کردید ممنون هستیم.

استان زنجان دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیاری است. گنبد تاریخی سلطانیه بزرگترین گنبد آجری جهان در این استان و در شهر سلطانیه قرار دارد. شهر زنجان از قدیمی‌ترین شهرهای ایران هست. بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین بازارسرپوشیده ایران. در دل این شهر تاریخی جای گرفته. مسجد جامع زنجان (مسجد سید) و مسجد چهل ستون ومسجد سید فتح‌الله زنجان نیز در نزدیکی این سرا قرار دارد. در این شهر اماکن دیدنی تاریخی و گردشگری دیگری نیز وجود دارد. همانند رختشوی‌خانه زنجان. حمام‌های قدیمی. مساجد قدیمی، کاروانسراها همانند کاروانسرای ملک، سرای حاج علی قلی وموزه مردان نمکی وغیره.

گردآوری اطلاعات: سایت هوراتور www.horatour.ir  

منابع

کتاب مجموعه بازار بزرگ زنجان – نویسنده و مؤلف: علی نوراللهی.

تشکر فراوان از زحمات و مشاوره‌های بی‌دریغ جناب آقای محمد علویون. از کسبه‌های قدیمی و معتمد  بازار زنجان.

مطلب پیشنهادی

کاروانسرای حاج فرج عباسیون در بازار زنجان

سرای حاج فرج عباسیون واقع در بازار بزرگ زنجان

به شهر زنجان خوش آمدید. سرای حاج فرج عباسیون در بازار بزرگ زنجان. و در قسمت بازار بالا قرار گرفته است. این سرا در شرق سرای تیرچی لر و در روبروی امامزاده سید ابراهبم در خیابان توحید واقع شده است. دالان ورودی این سرا در وسط ضلع شمالی بنا به خیابان توحید باز می شود. همچنین مانند سراهای همجوار در ضلع جنوبی دارای ورودی بوده.، که دسترسی محلی به سرا را فراهم می آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *