خانه / ایرانگردی / زنجان / سرای نهالی (رسولی) در بازار زنجان

سرای نهالی (رسولی) در بازار زنجان

به شهر زنجان خوش آمدید. در این پست به معرفی سرای نهالی (رسولی) در بازار بزرگ زنجان پرداخته ایم.و سپس نام سرا ها و کاوانسراهای بازار بزرگ زنجان آورده شده است. 

سرای نهالی (رسولی)

این سرا در بازار بزرگ زنجان و در قسمت بازارپایین قرار گرفته است.در غرب سرای نهالی (رسولی) سرای سید فتح الله در بازار پایین واقع شده است.که از طریق دالانی با طاق های هلالی از بازار پایین قابل دسترسی است.بیشتر قسمت های این سرا از بین رفته است و در ضلع شمالی آن امروزه بانک سپه ایجاد شده.و دالان ورودی دیگر در شرق این مجموعه قرار دارد.نقشه این سرا بدین صورت بوده است که اطراف حیاط مرکزی حجره هایی ساخته شده که این حجره ها فاقد رواق ستون دار می باشند.که امروزه در این حجره ها کارهای رنگرزی و قالی های سنتی زنجان خرید و فروش می شود.

 • سرای نهالی (رسولی) بازار زنجان
  سرای نهالی (رسولی) بازار زنجان
 • سرای نهالی (رسولی) بازار زنجان
  سرای نهالی (رسولی) بازار زنجان
 • سرای نهالی (رسولی) بازار زنجان
  سرای نهالی (رسولی) بازار زنجان
 • سرای نهالی (رسولی) بازار زنجان
  سرای نهالی (رسولی) بازار زنجان

نام سراها و کاروانسراهای مهم بازار زنجان

در این قسمت مهمترین سراهای این بخش نام برده می شود. ۱-سرای حاج علی قلی. ۲-سرای حاج کربلایی علی. ۳-سرای ناصریه، ۴-سرای بهجت. ۵-سرای مشهدی علی. ۶-سرای حاج شعبان ۷-سرای حاج شامی بالا و ۸-سرای حاج شامی پایین  ۹-سرای دخان. ۱۰-سرای گیلک.۱۱-سرای روغنی. ۱۲-سرای شاپوری. ۱۳-سرای تیرچیلر (انگورانی). ۱۴٫-یوسفعلی پناهی. بحرینی ۱۵٫-سرای قجر رضا از سراها و کاوانسراهای مهم بازار بزرگ زنجان می باشند.

سخنی با خواننده عزیز

مطالب مربوط به این پست برگرفته از کتاب (کتاب مجموعه بازار بزرگ زنجان. زمینه‌ها و سیر تحولات فرهنگی، تاریخی، اجتماعی. مؤثر بر شکل‌گیری آن. نویسنده مؤلف: علی نوراللهی) می‌باشد. توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اماکن دیدنی و تاریخی بازار زنجان این کتاب را مطالعه فرمایید.

امیدواریم مطالب مندرج شده در این پست برای شما مفید واقع‌شده باشد.هرچند که در دنیای مجازی نمی‌توان حس و حال بازدید واقعی را ایجاد کرد.در پایان از شما خواننده عزیز خواهشمندیم. اگر در مورد این پست و یا سایر مطالب سایت.اطلاعات تکمیلی اعم از عکس یا فیلم یا اطلاعات جدید به‌صورت متنی و غیره. دارید لطفاً با گروه هورا تور در میان بگذارید. تا بتوانیم اطلاعات جامع‌تری در اختیار خوانندگان گرامی قرار دهیم. از اینکه سایت هورا تور را انتخاب کردید ممنون هستیم.

استان زنجان دارای جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیاری است. گنبد تاریخی سلطانیه بزرگترین گنبد آجری جهان در این استان و در شهر سلطانیه قرار دارد. شهر زنجان از قدیمی‌ترین شهرهای ایران هست.بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین بازارسرپوشیده ایران. در دل این شهر تاریخی جای گرفته. مسجد جامع زنجان (مسجد سید) و مسجد چهل ستون و مسجد سید فتح‌الله زنجان نیز در نزدیکی این سرا قرار دارد. در این شهر اماکن دیدنی تاریخی و گردشگری دیگری نیز وجود دارد. همانند رختشوی‌خانه زنجان. حمام‌های قدیمی. مساجد قدیمی، کاروانسراها همانند کاروانسرای ملک، سرای حاج علی قلی وموزه مردان نمکی وغیره.

گردآوری اطلاعات: سایت هوراتور www.horatour.ir  

منابع :

 کتاب مجموعه بازار بزرگ زنجان – نویسنده و مولف : علی نور اللهی

تشکر فراوان از زحمات و مشاوره های بی دریغ جناب آقای محمد علویون  از کسبه های قدیمی و معتمد  بازار زنجان.

 

 

مطلب پیشنهادی

سرای سندانی در بازار بزرگ زنجان

سرای سندانی در بازار بزرگ زنجان

سرای سندانی در بازار بزرگ زنجان و در قسمت بازار بالا قرار گرفته است. این …